Mobitel: +385 091-791-4208 | Fax: +385 01/368-0091 | info@euro-pil.hr
Potreba za ventilacijskim sustavima nastala je iz zahtjeva za uštedu energije.
Moderne zgrade i kuće sa dobro zatvorenim prozorima i vratima imaju izuzetno nisku propusnost zraka.Neplanirana i nasumična ventilacija objekta znači gubitak energije koja je uložena u grijanje zraka.Nedovoljna ventilacija dovodi do nezdravih životnih uvjeta,nastanak prekomjerne vlage i plijesni. Rješenje problema je pouzdan i kvalitetan ventilacijski sustav.
Ventilacijski sustav je decentralizirani sustav koji radi na principu podtlaka.
U prostorije se ugrade dovodi zraka koji osiguravaju konstantan dotok svježeg zraka i ventilator koji osigurava kontinuiranu odvodnju potrošenog zraka iz prostorije.
Pošto je instalacija sustava brza i jednostavna, može se instalirati u bilo koje doba godine, te može biti instaliran u bilo kojoj fazi izgradnje ili obnove. Također se preporučuje za ugradnju u starijim zgradama u kojima želimo poboljšati kvalitetu života.
Za ugradnju sustava ventilacije mora se osigurati struja do mjesta ugradnje ili montaže ventilatora, za sve ostalo prepustite brigu našim stručnjacima.
Rezultat kontrolirane ventilacije je poboljšana mikroklima i zdrav zrak u prostoru bez prekomjerne vlage, neugodnih mirisa, a time i plijesni. Kvalitetni sustav ventilacije kontinuirano dovodi svježi zrak i uklanjanja iskorišteni zrak, zajedno sa svim štetnim tvarima.
Ventilacijski sustav automatski odvodi iskorišteni zrak s neugodnim mirisima,višak vlage i štetnih tvari, te opskrbljuje sa svježim filtriranim zrakom.
Zbog uklanjanja viška vlage osigurava odgovarajuće zdravstveno stanje zgrade, ugodnu atmosferu te spriječava plijesan i grinje.
– Prikladnu, komfornu i higijensku ventilaciju.
– Kvalitetu, trajnost i sigurnost.
– Uštedu za grijanje i energetski učinkovitu ventilaciju.
– Pažljivo planirani i implementirani sustav koji kontrolira i uklanja višak vlage.
– Cijeli sustav mora biti u skladu sa zahtjevima sigurnosti od požara i buke.
Najčešće postoje dva osnovna načina za postavljanje ventilacijskog sustava, kao cjelina koja obuhvaća cijeli životni prostor stana, kuće ili apartmana te također samo za pojedine prostorije kao što su kupaonice, kuhinje itd.
Uz stalnu odgovarajuću ventilaciju i senzora za vlagu u jedinici ventilatora.
Ventilatore ugradimo u prostorije gdje dolazi do najvećeg zagađenja zraka (kuhinja,kupaonica,wc,praonica rublja).Stvaranjem malog podtlaka (8 pascala) dolazi do dotoka svježeg zraka kroz ulazne jedinice.
Ulazne jedinice za zrak se ugrade u sobe i djeluju tiho,bez električne energije. Imaju zaštitu od vjetra,amortizer buke te filter za prašinu.Sadrže također i elektrostatski filter za pelud. Postavljaju se u sobama iznad prozora ili na gornjem rubu prozora s lijeve ili desne strane. Isto vrijedi i za balkonska vrata.
Zrak između prostorija kruži kroz otvore ispod vrata, vratne ili zidne mreže.
Da bi se postigla zadovoljavajuća izmjena zraka (0,4-0,8), koja ukućane opskrbljuje potrebnim kisikom, moramo ispoštovati neka osnovna pravila:
Dovod svježeg zraka:
– Dječja soba 25 – 35 m³ / h
– Spavaća soba 40 – 50 m³ / h
– Dnevni boravak 40 – 60 m³ / h
– Ured po osobi: 25 – 30 m³ / h
Odvod iskorištenog zraka:
– Kuhinja: 30 – 50 m³ / h
– Kupaonica 30 – 50 m³ / h
– WC 20 – 40 m³ / h
Četveročlano kućanstvo dnevno u prosjeku proizvede 12 litara vode.Prostor je zatvoren i izoliran te je iznimno važno da se vlažan zrak odvede i zamjeni sa svježim.
Stvaranje vlage u kućanstvu s četiri osobe u litrama / dan:
– disanja: 4-5
– biljke 2-3
– kuhanje 2-3
– tuš / kada 2-3
– ukupna 10-14